Коментар Національного банку щодо рівня інфляції у липні 2023 року

У липні 2023 року споживча інфляція в річному вимірі (р/р) і далі сповільнювалась – до 11,3% з 12,8% у червні. У місячному вимірі зафіксовано дефляцію – ціни знизились на 0,6%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

Базова інфляція в липні знизилася до 12,3% р/р із 13,7% р/р у червні

Подорожчання оброблених продовольчих товарів і надалі стрімко сповільнювалося (до 13,9% р/р). Така динаміка зумовлена подальшим зменшенням тиску з боку витрат бізнесу, зокрема на сировину та енергію, подальшим налагодженням виробничих і логістичних ланцюгів, а також поліпшенням інфляційних очікувань на тлі стабільної ситуації на валютному ринку.

Зростання цін на непродовольчі товари також сповільнилось (до 10,0%) під впливом поліпшення інфляційних та курсових очікувань на тлі сприятливої ситуації на валютному ринку. У результаті нижчими темпами дорожчали товари особистого догляду, одяг та взуття, іграшки, меблі, побутова техніка, товари для дому, автомобілі, а ціни на електроніку зменшилися у річному вимірі.  

Темпи зростання вартості послуг також знижувались (до 12,4% р/р). Повільніше дорожчали послуги кафе та ресторанів на тлі зменшення тиску з боку витрат бізнесу, а також стійкої ситуації на валютному ринку. Темпи зростання цін на сирі продукти харчування знизилися до 12,3% р/р.

Зниження цін на пальне пригальмувало до 10,6% р/р

Це пояснюється відновленням ставок ПДВ та акцизу до довоєнного рівня. Натомість зменшення світових цін на нафту, значні запаси пального, закуплені до підвищення акцизу, та посилення конкуренції на роздрібному ринку стримували зростання цін на пальне.

НБУ прогнозує подальше зниження інфляції – до 10,6% за підсумками 2023 року та 8,5% – у наступному році. Водночас ризики посилення інфляційного тиску зберігаються передусім з огляду на високі безпекові ризики, що негативно впливають на очікування, а також подальші руйнування, пов’язані з війною. Крім того, на цінову динаміку може вплинути швидше, ніж прогнозувалося, відновлення економічної активності.

Джерело