Відповідальне кредитування. Позиція НБУ

Національний банк намагається зробити ринок споживчого кредитування, так звані швидкі кредити, більш орієнтованим на споживача, більш захищеним для споживача, більш конкурентним. Таким, що враховував би не лише можливість фінансовим компаніям заробити, а ці заробітки насправді вражають, 1500%–1800% річних, а щоб це була чесна і справедлива ставка. Так, на «швидкі гроші», так, на доступні. Але усе ж такою, щоб вона не перетворювала позику на фінансове рабство і соціальне вбивство.

Аналіз тисяч звернень, які надходять до Національного банку, показує, що фінансові компанії, які надають послуги мікрокредитування за принципом «швидкі гроші», часто не перевіряють платоспроможність позичальників, а рівень процентної ставки за кредитом виявляється непідйомним для них. Ці проблеми ринку мікрокредитування міг би допомогти вирішити законопроєкт № 9422, який навесні ініціював Національний банк.

Загалом документ дасть змогу:

 обмежити максимальний рівень ставки за «швидкими кредитами» – до 1% на день (на перехідний період – до 2,5%);
 забезпечити прозоре інформування позичальників щодо умов кредитування та перевірку їх платоспроможності;
 оперативно ухвалювати рішення щодо компаній, які використовують недобросовісну практику у своїй роботі.

Передусім НБУ прагне забезпечити захист прав споживачів фінансових послуг, щоб їм була доступна вся інформація про взаємні зобов’язання з фінансовою компанією, аби свідомо та виважено ухвалювати рішення.

Ще однією метою змін є потреба прискорити процедуру прийняття законодавчих та нормативно-правових актів для регулювання ринку небанківських фінансових послуг. Наразі документ схвалений Комітетом Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики та переданий на розгляд народних депутатів. Національний банк сподівається на його схвалення найближчим часом.

Джерело