Актуальний макроекономічний аналіз (червень, 2023 рік)

Динаміка ВВП у І кварталі перевищила очікування. Державна служба статистики повідомила про збільшення реального валового внутрішнього продукту (ВВП) на 2,4% до попереднього кварталу (з урахуванням сезонності). У річному вираженні реальний ВВП ще скоротився на 10,5%, але це значно краще за всі публічні прогнози, які давали різні організації з цього приводу (наприклад, квітневий прогноз НБУ передбачав скорочення у І кварталі на 13,5% р/р). У ІІ кварталі очікується значне зростання, адже у цей період ВВП порівнюватиметься з найгіршими показниками перших місяців військового вторгнення 2022 року.

Сповільнення інфляції триває, проте скоро може завершитися. У травні Індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився на 0,5% м/м. Динаміка ІСЦ у річному вимірі сповільнилася до 15,3% (нагадаємо, у 2023 рік Україна увійшла з показником 26,6%). Проте влітку очікується припинення цієї тенденції через низку чинників, серед яких варто виокремити: 1) підвищення тарифів на електроенергію (що має додати 1,3 в.п. до загального показника інфляції); 2) відновлення довоєнного рівня податків на пальне та пов’язане з цим подорожчання транспортних послуг; 3) негативний вплив наслідків руйнування Каховської греблі на ціни овочів і фруктів (який аналітики НБУ оцінили в додаткові 0,3 в.п. до інфляції).

Золотовалютні резерви – максимальні за більш як 10 років. Завдяки значним обсягам зовнішнього фінансування на підтримку потреб Державного бюджету України міжнародні резерви НБУ в травні зросли до 37,3 млрд дол. США, що є максимальним показником за більш ніж 10 років, навіть із поправкою на інфляційне знецінення долара США. Наявний обсяг золотовалютних резервів дає НБУ змогу забезпечувати політику фіксованого обмінного курсу гривні в умовах воєнного часу.

Залишки на клієнтських рахунках у банках надалі зростають, українці переходять у довші гривневі депозити. У травні сукупний обсяг коштів на рахунках у банках зріс ще на 35 млрд грн (+1,7% м/м). У річному вимірі найбільше зросли гривневі залишки на рахунках підприємств: збільшення на 41% р/р. Валютні залишки на рахунках бізнесу за рік зросли на 31%. Роздрібні клієнти банків за рік наростили кошти на поточних і депозитних рахунках на 19%, причому останнім часом спостерігається перетік коштів на строкові депозити з терміном понад 3 місяці. Водночас скоротився інтерес українців до розміщення коштів в іноземній валюті: зростання залишків на таких рахунках сповільнилося з 9% р/р у квітні до 6% р/р у травні.

Джерело