Річний звіт НБУ: попри війну вдалось зберегти макрофінансову стабільність та довіру громадян

Національний банк підсумував зміни, що відбулися у фінансовій системі та економіці України впродовж минулого року, – року безпрецедентних випробувань повномасштабною війною. Про це йдеться в оприлюдненому Річному звіті Національного банку за 2022 рік.

“Завдяки комплексним зусиллям Національного банку в 2022 рік фінансовий сектор України увійшов з показниками, які закладали надійний фундамент його стабільної роботи та подальшого розвитку”, – йдеться у повідомленні.

Зокрема, наводяться такі показники:

  • міцна і добре капіталізована банківська система з історично рекордним прибутком – 77,5 млрд грн за 2021 рік;
  • стійкий та високоліквідний валютний ринок завдяки переходу з 2015 року до плаваючого курсоутворення;
  • обсяг міжнародних резервів – майже 31 млрд дол. США;
  • успішний досвід політики інфляційного таргетування – уповільнення інфляції наприкінці 2021 року, на відміну від її зростання в більшості країн світу;
  • конкурентно високий рівень диджиталізації українського фінансового сектору: завдяки розвитку cashless economy і методів дистанційної ідентифікації та верифікації клієнтів фінансових установ, зокрема через Систему BankID НБУ.

Як наслідок, результатом спільної роботи Національного банку, фінансових установ та керівництва держави у 2022 році стали – збереження макрофінансової стабільності, недопущення дестабілізації фінансової системи противником.

Відбулося зростання міжнародних резервів Національного банку, що насамперед стало результатом активного поглиблення співробітництва з міжнародними партнерами та демонстрації Україною спроможності гідно долати виклики для макрофінансової стабільності, спричинені війною.

Нова модель співпраці з МВФ стала запорукою успішного виконання у 2023 році Моніторингової програми та укладання нової чотирирічної програми співробітництва, яка уможливила реалізацію безпрецедентного пакета допомоги Україні загальним обсягом понад 115 млрд доларів США.

Було проведено збір і перерахування зі спецрахунків НБУ коштів у сумі 22,3 млрд грн на потреби сил оборони України, 920 млн грн – на гуманітарну допомогу.

Загалом – збережено довіру до банківської системи і Національного банку в найкритичніший момент незалежної України.

Як повідомлялося, Рада з фінансової стабільності погодила концепцію нової Стратегії розвитку фінансового сектору, розроблення якої передбачене меморандумом між Україною і Міжнародним валютним фондом.

Джерело