Рада з фінансової стабільності погодила концепцію нової стратегії фінансового сектору

Рада з фінансової стабільності (далі – РФС) 4 травня 2023 року погодила концепцію нової Стратегії розвитку фінансового сектору, розроблення якої передбачено Меморандумом про економічну та фінансову політику між Україною та Міжнародним валютним фондом. 

Головними цілями оновленої стратегії будуть забезпечення макроекономічної та фінансової стабільності, орієнтація фінансової системи на відновлення країни, сучасні фінансові послуги, ефективне регулювання фінансового сектору. 

Серед ключових елементів стратегії – оцінка стійкості банків. За її результатами буде визначено шляхи безпечного згортання надзвичайних заходів, запроваджених в Україні в перші місяці повномасштабного вторгнення, та пріоритети врегулювання непрацюючих кредитів.

Затвердження стратегії після опрацювання всіх пропозицій заплановано на червень.

Основним припущенням прогнозу є збереження високих безпекових ризиків до початку 2024 року. Триваліший термін воєнних дій та їх вища інтенсивність можуть мати суттєвий негативний вплив на економічну активність, призвести до погіршення інфляційних і курсових очікувань.

Ключові ризики прогнозу: 

  • виникнення додаткових бюджетних потреб і значних квазіфіскальних дефіцитів в енергетичній сфері; 
  • ускладнення чи припинення роботи “зернового коридору”, а також загострення проблем, пов’язаних з обмеженнями імпорту українського продовольства окремими європейськими країнами; 
  • подальші руйнування агресором енергетичної інфраструктури, що може призвести до поновлення суттєвого дефіциту електроенергії, що обмежуватиме економічну активність та експорт і призведе до підвищення попиту на імпортне обладнання та енергоресурси, а отже, й на іноземну валюту;
  • повільніше, ніж очікується, зниження світової інфляції.

Учасники засідання також розглянули результати діяльності групи для розвитку внутрішнього боргового ринку, яка за місяць після створення визначила пріоритети своєї роботи і провела низку зустрічей з учасниками ринку – державними банками та дочірніми структурами іноземних банківських груп. Динаміка в секторі свідчить про позитивні зміни на внутрішньому борговому ринку.

Джерело