Оновлено макроекономічний прогноз в рамках презентації монетарної політики НБУ

Національний банк оновив макроекономічний прогноз. Його презентація відбулася сьогодні під час пресбрифінгу з монетарної політики.

Що буде з економікою далі? Основні висновки прогнозу

  • З початку року інфляція знижувалися швидше, ніж очікувалося. Цей тренд зберігатиметься й надалі завдяки здешевленню енергоносіїв у світі, стриманому внутрішньому попиту та впливу монетарної політики НБУ. Ураховуючи це, а також значно кращу ситуацію в енергетичному секторі, НБУ переглянув прогноз інфляції на 2023 рік – з 18,7% до 14,8%. Далі інфляція продовжить сповільнюватися: до 9,6% у 2024 році, до 6% у 2025 році.
  • Прогноз зростання ВВП у 2023 році поліпшено з 0,3% до 2,0% з огляду на швидке відновлення енергетичної системи, а також м’яку фіскальну політику. Подальша траєкторія зростання економіки буде такою: до 4,3% у 2024 році та до 6,4% у 2025 році.
  • Основним припущенням прогнозу, як і раніше, є збереження високих безпекових ризиків до початку 2024 року. Триваліший термін воєнних дій та їх вища інтенсивність можуть мати суттєвий негативний вплив на економічну активність, а також призвести до погіршення інфляційних та курсових очікувань. Це створюватиме додаткові виклики для макрофінансової стійкості. Натомість швидка реалізація проєкту відбудови України разом із євроінтеграційними реформами дадуть змогу значно прискорити темпи економічного зростання. Надходження значного обсягу фінансування для відбудови може також обумовити більші можливості для пом’якшення валютних обмежень. 
  • Загальний обсяг надходжень від міжнародних партнерів у цьому році може перевищити 42 млрд дол. США. Міжнародна допомога дасть змогу профінансувати переважну частину дефіциту бюджету та забезпечить подальше зростання золотовалютних резервів. Очікується, що на кінець 2023 року міжнародні резерви зростуть до близько 35 млрд дол. США. Це посилить спроможність НБУ й надалі підтримувати курсову стійкість та поступово пом’якшувати валютні обмеження.