Ситуація на сусідніх ринках: як працюють МФО
За 2022 рік сума боргів за мікрокредитами українців перед МФО зменшилася на 5 млрд грн — з 13,1 млрд грн на початок минулого року до 8,05 млрд грн на початок 2023.
Загальна сума нових виданих мікрокредитів знизилась майже втричі, з 65,1 млрд грн у 2021 році до 23,9 млрд грн, але кількість нових договорів зростає.
У той самий час середня сума кредиту за 2022 рік майже не змінилась та становила 4439 грн. Це лише на 3% менше, аніж у 2021 році.
Загалом торік було укладено 5,3 млн кредитних договорів. В середньому за місяць українці брали майже пів мільйона мікропозик. Для порівняння, у 2021 в середньому укладалося 1,1 млн договорів на місяць.
Попри те, що загальна заборгованість зменшується, кількість мікропозик знову почала рости на кінець 2022 року, у 4 кварталі. Тоді було зафіксовано на 30% більше нових договорів та удвічі більша сума виданих коштів порівняно з 3 кварталом. Зросла й середня сума кредиту — з 3,5 тисячі грн до 4,1 тисячі грн.
Раніше голова НБУ Андрій Пишний зазначав, що до ринку мікрофінансового кредитування є низка питань, які стоять особливо гостро в умовах повномасштабної війни. Регулятор не обмежиться заходами впливу та запропонує парламенту внести зміни до закону України про споживче кредитування.
По-перше, буде встановлено максимальний розмір реальної денної процентної ставки — не більше 0,8% на день (сьогодні це значення для мікрокредитів сягає в середньому 3,5%).
По-друге, НБУ хоче отримати мандат на право встановлення мінімальних вимог до процесу перевірки кредитоспроможності позичальника з боку фінансових компаній.