Результати опитування підприємств України від НБУ, березень 2023 року

Підприємства всіх секторів, залучених до опитування в березні, оптимістичніше оцінили результати та перспективи своєї діяльності. Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця.

У березні 2023 року ІОДА підвищився до 49.5 із 45.0 у лютому і майже досяг рівноважного рівня. Це є найвищим значенням із грудня 2021 року.

Підприємства торгівлі надали найоптимістичніші оцінки результатів та перспектив своєї діяльності на тлі пожвавлення споживчих настроїв, поліпшення ситуації з енергопостачанням та збільшення пропозиції товарів: секторальний індекс у березні зріс до 53.6 із 47.0 у лютому, перетнувши нейтральний рівень уперше після листопада 2021 року. 

Поліпшення ситуації в енергетиці та зовнішній кон’юнктурі, а також налагодження ланцюгів поставок позитивно вплинули на оцінки респондентів промисловості. Уперше після лютого 2022 року вони очікували зростання своїх економічних результатів порівняно з попереднім місяцем: секторальний індекс у березні перетнув нейтральний рівень і становив 51.2 порівняно із 47.2 у лютому.

Підприємства будівництва, зважаючи на сезонний фактор, суттєво пом’якшили негативні оцінки своїх економічних результатів: секторальний індекс у березні становив 45.9 (у лютому – 33.5). 

Підприємства сфери послуг, попри сезонне пожвавлення, мали найстриманіші оцінки щодо своїх економічних перспектив: секторальний індекс становив 45.7 порівняно з 43.2 у лютому. Респонденти дещо пом’якшили, але зберегли негативні очікування щодо обсягів наданих послуг, нових замовлень, а також обсягів послуг у процесі виконання.

Більшість підприємств, що беруть участь в опитуваннях, прогнозують уповільнення темпів зростання закупівельних цін та цін підрядників, а також цін і тарифів на власну продукцію/послуги.

Оцінки щодо зайнятості залишаються стриманими. Підприємства всіх секторів, залучених до опитування, поки не очікують на збільшення загальної чисельності своїх працівників. Найменш песимістичні оцінки в підприємств торгівлі.