Макроекономічний та монетарний огляд НБУ, квітень 2023 року

Коротко про головне:

  • Глобальна економіка мляво зростає. Інфляційний тиск поволі слабшає, але залишається високим. Світові ціни на товари, вагомі для експорту України, синхронно зростали, хоча наприкінці місяця ціни на сталь і руду втратили імпульс до зростання. Провідні центральні банки наближаються до піку процентних ставок.
  • Тривало сповільнення споживчої інфляції (до 24.9% р/р у лютому) з огляду на достатню пропозицію продовольства та пального, слабший споживчий попит, ефекти від деокупації частини Херсонщини, зміцнення готівкового курсу гривні. За оцінками НБУ, у березні дезінфляція посилилася, що передусім пояснюється ефектами бази порівняння.
  • У березні тривало подальше пожвавлення економічної активності, зокрема завдяки поліпшенню ситуації в енергетиці. Покращення ділових і споживчих настроїв підтримало низку видів промисловості, роздрібну торгівлю та сектори послуг.
  • Тривало також пожвавлення ринку праці у березні, зокрема кількість вакансій зростала швидше, ніж кількість резюме. Втім, зайнятість залишалася низькою, це стримувало збільшення доходів ДГ, що лише частково компенсоване індексацією пенсій. Кількість мігрантів за кордоном зростала, як і їх адаптація.
  • У березні дефіцит державного бюджету істотно звузився завдяки поліпшенню податкових надходжень, хоча видатки залишилися значними. Дефіцит профінансовано за рахунок міжнародної допомоги та внутрішніх боргових залучень.
  • У лютому дефіцит торгівлі товарами звузився завдяки нарощуванню експорту зернових та скороченню закупівель енергоносіїв. Разом із збільшенням обсягів грантів це забезпечило звуження дефіциту поточного рахунку. Водночас через менші обсяги наданих кредитів сформувався чистий відплив капіталу за фінансовим рахунком, що зумовило тимчасове зниження резервів до 28.9 млрд дол. на кінець лютого.
  • Привабливість гривневих інструментів надалі зростає, реагуючи на утримання облікової ставки на високому рівні та посилення вимог до обов’язкових резервів. Покращення очікувань сприяло поліпшенню ситуації на валютному ринку та зниженню обсягу інтервенцій.

Джерело