Цифрові валюти та електронні гроші: поняття, відміності, специфіка застосування

Україна активно змінює законодавство під нові вимоги та виклики сучасного світу. Не так давно було підписано законопроєкт №4366 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо платіжних послуг)». Тепер це закон №2888-ІХ.

Головні зміни, які прописані у цьому документі, передбачають, що електронні гроші мають такий самий статус, як і фіатні, а рахунки електронних гаманців прирівняні до банківських рахунків, і вони будуть на контролі в податкових органах. Крім того, за допомогою електронних грошей можна буде сплачувати податки та комунальні послуги.

Поняття цифрових та електронних валют досить тісно пов’язані, так як означають нематеріальні грошові активи. Але вони не тотожні та мають ряд відмінностей.

Електронні гроші або e-money – це валюта, яка зберігається в банківських комп’ютерних системах і забезпечена фіатними грошима, що відрізняє її від криптовалюти у широкому значенні. Електронні гроші активно використовуються для здійснення міжнародних платежів і поступово витісняють готівку. Ними користуються для оплати товарів та послуг в інтернеті, розраховуються в супермаркетах, використовуючи платіжні картки і т.д.

Цифрові гроші — це будь-яка валюта, яка доступна виключно в електронному вигляді. Традиційно під цим поняттям розуміють криптовалюти, стейблкоїни та CBDC (цифрова валюта центрального банку). Що головним чином відрізняє цифрову валюту від електронних грошей, так це те, що цифрова валюта ніколи не набуває фізичної форми. Наприклад, гривні з картки можна зняти в будь-якому банкоматі, а от Біткоїн вже не вийде.

Цифрові гроші можуть упорядкувати поточну фінансову інфраструктуру, зробивши грошові операції дешевшими та швидшими. Це також може полегшити здійснення монетарної політики центральними банками.

Розглянемо ще одне поняття, яке вважається більш ширшим, але не тотожним із вищезгаданими.

«Безготівка» — це термін, який використовується для опису методу оплати, при якому гроші перераховуються з одного банківського рахунку на інший без використання готівки. Це означає, що платіж може бути здійснений за допомогою електронних платіжних засобів.

Сюди входять такі способи оплати, як кредитні та дебетові картки, мобільні платежі, цифрові гаманці, банківські перекази, пірингові платежі (P2P), «купуй зараз, плати пізніше» (BNPL) та криптовалюта.

Чим ще відрізняються цифрові та електронні гроші — пояснення експерта

«Цифрові гроші по формі і способам зберігання та використання подібні до електронних (зберігаються на рахунках або в гаманцях), але вважаються цифровим аналогом готівки, тому що їм притаманна анонімність, яка є ознакою готівки», — пояснює Олександр Карпов, директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄMA.

Водночас, до появи нормативно-правового акту Нацбанку про цифрові гроші (а їх емітентом може бути виключно НБУ, у випадку України), важко передбачити, як фактично вони будуть врегульовані, і на що більше будуть схожі за функціоналом, формою зберігання та використання.

За словами експерта, сфера можливого застосування цифрових грошей, як це реалізовано в проєктах поза межами України, досить велика, починаючи з державних платежів та виплат, і закінчуючи оплатою за проїзд у громадському транспорті та навчання. 

Більш детально про електронні та цифрові гроші, а також про їх критику та недоліки за посиланням