Підсумки щомісячного опитування підприємств України у вересні 2023 року

Підприємства України у вересні 2023 року позитивно оцінили поточні результати своєї діяльності. Це сталося після двох місяців поспіль стриманих очікувань. Індекс очікувань ділової активності (ОДА) підвищився до 50.1 порівняно з 49.3 в серпні, перевищивши нейтральний рівень (50 пунктів).

До позитивних тенденцій відносяться:

  • Поступове відновлення темпів виробництва.
  • Налагодження нових шляхів поставок продукції.
  • Зниження темпів зростання витрат на сировину та енергію.
  • Поліпшення інфляційних і курсових очікувань.
  • Стабільний внутрішній попит.

Ці фактори сприяли зростанню очікувань респондентів щодо подальшого розвитку бізнесу.

Підприємства промисловості поліпшили оцінки своїх економічних результатів, зважаючи на поступове відновлення темпів виробництва, нові шляхи поставок продукції та сповільнення інфляції: секторальний індекс у вересні становив 50.0 порівняно з 48.8 у серпні. Дещо послабилися негативні оцінки щодо обсягів незавершеного виробництва, натомість погіршились оцінки щодо залишків готової продукції.

Підприємства будівництва п’ятий місяць поспіль зберегли позитивні оцінки результатів своєї діяльності завдяки пожвавленню попиту на іпотечні кредити за пільговими державними програмами, бюджетному фінансуванню будівництва та відновлення доріг, а також сезонному фактору: секторальний індекс у вересні становив 50.6 (у серпні – 51.0).

Підприємства торгівлі залишаються найоптимістичнішими серед інших секторів: сьомий місяць поспіль вони позитивно оцінюють результати своєї діяльності завдяки сталим споживчим настроям, достатній пропозиції товарів та сповільненню інфляції: секторальний індекс у вересні становив 53.3 порівняно з 52.5 у серпні. Торговельні компанії були налаштовані на подальше збільшення обсягів товарообороту та обсягів закупівлі товарів для продажу.

Підприємства сфери послуг дещо пом’якшили, але єдині з усіх секторів економіки зберегли негативні оцінки своєї ділової активності, зважаючи на руйнування транспортної логістики, підвищення цін на пальне та слабкий попит: секторальний індекс у вересні становив 47.9 порівняно з 47.3 у серпні.

Більшість опитаних підприємств очікують на здорожчання власної продукції / послуг на тлі зростання закупівельних цін.

Оцінки щодо зайнятості неоднорідні. Лише підприємства торгівлі третій місяць поспіль очікують збільшення персоналу, керівники підприємств будівництва, як і в серпні, не прогнозують змін. Натомість респонденти промисловості та сфери послуг все ще очікують скорочення загальної чисельності працівників.

Довідково

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 04 до 22 вересня 2023 року. В опитуванні взяло участь 502 підприємства. Серед опитаних підприємств 45.4% – компанії промисловості, 28.9% – сфери послуг, 20.7% – торгівлі, 5.0% – будівництва; 32.3% респондентів – великі підприємства, 29.3% – середні, 38.4% – малі.

Джерело