Економічний прогноз НБУ, липень 2023

Як почувається економіка?

Українська економіка відновлюється швидше, ніж очікував НБУ. Цьому посприяли відсутність перебоїв з електроенергією, а також подальше налагодження шляхів постачання, у тому числі через західні кордони. У результаті пожвавилися різні види економічної діяльності: металургія, тваринництво, харчова промисловість. Жвавішим, ніж очікував НБУ, був і внутрішній попит.

У наступні роки зростання економіки пришвидшиться до 3,5–6,8%. Однак, якщо активна фаза війни триватиме довше, ніж передбачено основним припущенням (середина 2024 року), економіка, ймовірно, зростатиме повільніше. Отже, ризики для економіки, як і потреби в міжнародній допомозі, залишаються суттєвими. 

Що з цінами?

Інфляція стрімко знизилася від початку року. Ще в січні вона становила 26% у річному вимірі, тоді як уже в липні сповільнилася майже до 11%. Цьому посприяли доволі стабільна ситуація в енергетиці, здешевлення пального у першому півріччі, а також нарощування пропозиції продовольства. Вагомий вплив мали й заходи НБУ, що забезпечили стійкість валютного ринку та спонукали громадян більше заощаджувати в гривні. Зміцнення національної валюти на готівковому ринку стримувало зростання цін на товари і послуги зі значною складовою імпорту (одяг, електроніка, авто, медицина тощо). Ще один чинник стійкого сповільнення інфляції – незмінні тарифи на частину житлово-комунальних послуг (ЖКП), зокрема на опалення та гарячу воду.  

НБУ прогнозує подальше зниження інфляції – до 8,5% у 2024 році та 6,0% у 2025 році. Цьому сприятиме низка чинників. По-перше, очікується поступове зниження світових цін, зокрема на енергоносії. По-друге, завершення війни має сприяти нарощуванню виробництва, а більша пропозиція товарів стримує інфляцію. По-третє, НБУ і надалі балансуватиме валютний ринок та захищатиме привабливість гривні. Це обмежить зростання цін на імпортні товари.

Що буде з робочими місцями та зарплатами?

Рівень безробіття  в Україні знижується, проте повільно. Одна з головних причин – кваліфікаційні диспропорції. Під час війни зріс попит на одні спеціальності та впав на інші. Дуже часто шукачі роботи пропонують одні навички, а роботодавці потребують інших. У результаті бізнес відчуває чималі труднощі із закриттям вакантних позицій. Серед нових вакансій сьогодні переважають робітничі професії, логістика та продажі. Також активніше шукають спеціалістів у галузях охорони здоров’я та освіти. Проблем із персоналом, звісно, додає вимушена міграція, спричинена війною.  

Однак пожвавлення економіки все ж сприяє поступовому відновленню ринку праці. Конкуренція за працівників зростає і підштовхує бізнес до підвищення заробітних плат. НБУ також прогнозує на 2023–2025 роки поступове скорочення безробіття та зростання зарплат українців як у номінальному, так і реальному вимірах.

Як змінюються ставки за депозитами та кредитами?

Навесні та влітку цього року банки активно підвищували ставки за депозитами. У багатьох банках зараз можна відкрити гривневий депозит на 3–12 місяців за ставкою від 15% і вище. Така дохідність захищає заощадження від інфляційного знецінення. Не дивно, що впродовж останніх місяців українці досить активно відкривали депозити саме в національній валюті. Натомість попит на валютні вклади зменшився. 

Все це є результатом цілеспрямованої політики НБУ. Так, підвищення облікової ставки та інші заходи НБУ, вжиті впродовж останнього року, сприяли поліпшенню ситуації на валютному ринку та зміцненню довіри до гривні. Це – важливий здобуток для всієї економіки. Саме тому НБУ і надалі забезпечуватиме достатню привабливість гривневих активів. 

Звісно, ставки за кредитами для бізнесу і населення теж залишаються високими. Це пояснюється насамперед значною інфляцією та ризиками воєнного часу. Очікується, що в наступні роки кредитні ставки зменшуватимуться завдяки очікуваному зниженню безпекових ризиків і подальшому сповільненню інфляції.

Джерело