Щодо оновлення підходів до статистичної звітності про платіжні інструменти

Національний банк України запровадив збір нової статистичної звітності про кредитові та дебетові перекази в Україні, що вплинуло на показники звітності про безготівкові операції з платіжними картками.

Збір нової звітності дасть можливість точніше оцінювати обсяги операцій, здійснених в Україні не тільки з використанням платіжних карток, а й ініційованих безпосередньо з рахунків користувачів без їх використання (кредитові та дебетові перекази).

У статті 34 Закону України «Про платіжні послуги», введеного в дію 01.08.2022, визначено такі види платіжних інструментів:

  1. Кредитовий трансфер (з використанням якого виконується розпорядження платника на переказ коштів з його рахунку);
  2. Прямий дебет (з використанням якого виконується списання коштів з рахунку платника на підставі розпорядження отримувача коштів);
  3. Електронні платіжні засоби (переважно звичні нам платіжні картки).

Нині триває тестовий період, під час якого з 01.04.2023 надавачі платіжних послуг вперше почали подавати статистичну звітність про кредитові і дебетові перекази з рахунків. Через це окремі надавачі платіжних послуг переглянули показники щомісячної статистичної звітності про операції з платіжними картками, що подається регулятору.

Як наслідок, у квітні 2023 року кількість операцій із використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, становила 591 млн шт., а їхня сума – 265,8 млрд грн. Це на 25,5% та 33,6% відповідно менше, ніж за березень 2023 року.

Такі зміни не свідчать про зменшення безготівкових розрахунків в Україні. Йдеться лише про перерозподіл частини даних про платіжні операції, виконані користувачами з використанням різних платіжних інструментів між показниками статистичної звітності.

Національний банк розпочне опублікування інформації, отриманої з нової статистичної звітності у IV кварталі 2023 року.

Джерело