З 1 липня буде скасовано низку податкових пільг: кого це стосуватиметься

Верховна Рада підтримала у першому читанні зміни до Податкового кодексу та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану. Як повідомили в Міністерстві фінансів, відповідні зміни направлено на відновлення довоєнного стану системи оподаткування.

Зокрема, законопроектом № 8401 запропоновано з 1 липня 2023 року скасувати можливості для ФОП та юридичних осіб бути платниками єдиного податку ІІІ групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2% від суми доходу, скасувати можливості для ФОП платників єдиного податку І та ІІ груп не сплачувати єдиний податок, а також відновити проведення документальних перевірок. 

Також законопроект пропонує відновити застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства: правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, порядку використання РРО/ПРРО.

Зазначається, що прийняття законопроекту забезпечить виконання Україною зобов’язань у рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику від та впровадження заходів, реалізація яких сприятиме збільшенню податкових надходжень у 2023 році.

Податкові пільги під час війни

У березні 2022 року Верховна Рада ухвалила закон про додаткові податкові стимули для підтримки бізнесу під час війни, який передбачав можливість фізичним особам та підприємствам з оборотом до 10 млрд грн сплачувати єдиний податок з обороту в обсязі 2% за правилами, встановленими для 3-ї групи платників єдиного податку, тобто із звільненням від податку на прибуток, ПДВ та інших платежів. Для фізичних осіб-підприємців 1-ої та 2-ої груп сплата єдиного податку була добровільною.

На початку лютого у Кабміні заявляли про намір повернути податки на довоєнний рівень. Скасування пільг для підприємців є одним із зобов’язань України перед МВФ щодо відновлення довоєнного стану податкової політики.

Джерело