Посилення вимог з фінансового моніторингу та санкційна політика під час війни

В рамках діалогу з бізнесом Національний банк провів чергову зустріч з керівниками українських підприємств. Програма зустрічі охопила широке коло питань, регулятором було подано найактуальнішу інформацію про поточні ключові завдання НБУ та шляхи їх реалізації. З першого дня повномасштабної війни фінансовий сектор був помічником економіки, а не посилював шоки для системи. Наразі ризики для фінансової стабільності контрольовані. Окрему увагу було зосереджено на питанні посилення вимог з фінансового моніторингу та санкційній політиці під час війни.

Законодавчі зміни у сфері фінансового моніторингу спрямовані на захист фінансової системи України від дій агресора та адаптацію законодавства України до стандартів FATF. У новій редакції Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” (далі – Закон про ПВК/ФТ) розширено перелік клієнтів, для яких банки та небанківські установи мають установити високий ризик відмивання коштів, фінансування тероризму. Відтепер до таких клієнтів належать фізичні та юридичні особи, які мають відносини  з державою, що здійснює збройну агресію проти України. Також визнані пороговими фінансові операції клієнтів, якщо хоча б одна із сторін – учасників фінансової операції має реєстрацію, місце проживання чи місцезнаходження в державі, що здійснює збройну агресію проти України, якщо вони проводяться на суму від 400 тис. грн  (в еквіваленті).

Міністерство фінансів України за участю Національного банку відповідно до вимог нової редакції Закону про ПВК/ФТ наразі удосконалює підходи до визначення кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб. Це сприятиме виявленню тих компаній, що намагаються приховати зв’язок із країною-агресором. Рішення щодо застосування санкцій приймаються Радою національної безпеки і оборони України, вводяться в дію відповідними Указами Президента та є обов’язковими до виконання всіма учасниками ринку.

Деталі