Макроекономічний та монетарний огляд, червень 2024 року

Зростання економік країн – ОТП України пожвавлюється, інфляційний тиск зберігається стійким. Світові ціни на енергоносії рухалися різноспрямовано: нафта дешевшала, газ дорожчав. З огляду на стійкість інфляції очікується помірніше зниження процентних ставок як провідними ЦБ, так і ЦБ ЕМ.

У квітні споживча інфляція в Україні залишилася на рівні попереднього місяця – 3.2% р/р. Тривало падіння цін на сирі продукти харчування на тлі теплої погоди, інфляційні очікування залишалися на відносно стійких рівнях. Базова інфляція дещо пришвидшилася – до 4.4% р/р з огляду на здорожчання імпорту через блокаду західних кордонів та послаблення обмінного курсу гривні, а також збільшення витрат бізнесу, що позначилося і на прискоренні зростання ІЦВ. За оцінками НБУ, в травні споживча інфляція незначно пришвидшилася.

У травні ділові та споживчі настрої погіршилися, що свідчило про слабшу економічну активність у низці секторів, зокрема через скорочення споживання та відключення е/е. Водночас припинення блокади на польському кордоні, стабільна робота морського коридору та переробка значних минулорічних врожаїв підтримували економічну активність.

Відновлення ринку праці також дещо сповільнилося у травні. Водночас зростання доходів ДГ тривало, у тому числі через тиск на заробітні плати внаслідок нестачі кадрів.

У квітні зовнішньоторговельний дефіцит звузився: незважаючи на регулярні обстріли портів відчутно зросли поставки кукурудзи, а витрати мігрантів за кордоном скоротилися. Резерви, попри зниження у квітні-травні через менші обсяги міжнародної допомоги, залишалися на комфортному рівні: 42.4 млрд дол. станом на кінець квітня та 39 млрд дол. на кінець травня.

Дефіцит державного бюджету в травні стрімко розширився через значні видатки. Він був профінансований передусім раніше накопиченими коштами за рахунок міжнародної допомоги. Вагомим джерелом покриття бюджетних потреб залишаються також внутрішні запозичення.

Погіршення балансу попиту та пропозиції валюти призвело до послаблення обмінного курсу гривні у травні, хоча загалом ситуація на валютному ринку була контрольованою завдяки інтервенціям НБУ. Водночас гривневі інструменти для заощаджень і надалі користувалися попитом, навіть попри активніше зниження ринкових ставок.

Джерело