Макроекономічний та монетарний огляд, вересень 2023 року

Споживча інфляція в Україні в серпні 2023 року сповільнилась: загальна – до 11,3% р/р, базова – до 12,2% р/р у липні. Це відбулося внаслідок розширення пропозиції продуктів харчування, а також поліпшенню очікувань за збереження курсової стійкості. Зростання економіки підтримували активні польові роботи зі збирання вищого, ніж торік, врожаю ранніх зернових та олійних культур. Бюджетне фінансування на відновлення інфраструктури та оборонні замовлення стимулювали будівельні роботи та пожвавлення в промисловості. Вагомим був і внесок торгівлі та вантажоперевезень.

Ситуація на ринку праці неоднозначна. З одного боку, надалі зростала кількість вакансій, що лише частково пояснювалося сезонністю. З іншого боку, ситуація з доходами ДГ від оплати праці в приватному секторі залишалася складною. Підвищення зарплат у приватному секторі відбувається несистематично та часто не перекриває інфляцію.

У липні-серпні 2023 року дефіцит державного бюджету дещо звузився з огляду на певне гальмування зростання видатків. Основним джерелом фінансування дефіциту залишалась міжнародна допомога, хоча зберігався й внесок внутрішніх залучень.

У липні поточний рахунок повернувся до дефіциту через очікуване скорочення експорту товарів унаслідок припинення роботи “зернового коридору”. Водночас приплив капіталу за фінансовим рахунком значно зріс насамперед завдяки збільшенню обсягів кредитів від міжнародних партнерів. У результаті, валові резерви вчергове оновили історичний максимум – 41.7 млрд дол. станом на 1 серпня. Станом на кінець місяця вони залишались на високому рівні – 40.4 млрд дол.

Дохідність гривневих активів залишається привабливою, навіть за номінального зниження ставок. Зростання чистого попиту на іноземну валюту, головним чином через сезонний та ситуативний чинники, зумовило збільшення обсягу інтервенцій у серпні. Водночас курсові очікування залишаються стійкими.

За матеріалами