Що відбувається в українській економіці: прогноз НБУ

За прогнозом НБУ стосовно майбутнього розвитку економіки України очікується суттєве зниження безпекових ризиків та повноцінне відновлення роботи великих чорноморських портів із початку 2024 року. Також передбачається подальше надходження значних обсягів міжнародної фінансової допомоги.

Як почувається економіка?

Україна успішно пройшла найважчу в історії зиму. Енергетичний терор росії не досягнув своєї мети і не зупинив українську економіку. Помітно поліпшилася ситуація в металургії, хімічній промисловості, тваринництві тощо. 

Ураховуючи кращу ситуацію в енергетиці, НБУ підвищив прогноз економічного зростання України. Реальний ВВП у 2023 році зросте на 2%. Проте війна заважає бізнесу нарощувати виробництво. Однією з основних проблем бізнесу залишається логістика, в тому числі обмежений доступ до перевезень товарів Чорним морем. Стримує економічне зростання й вимушена міграція за кордон. 

НБУ очікує, що в наступні роки економіка України зростатиме на 4-6%. Цьому насамперед сприятиме очікуване зниження безпекових ризиків.   

Що з цінами?

Зниження інфляції триває від початку року. У квітні темпи зростання споживчих цін сповільнилися до 17,9% у річному вимірі. Цей процес відбувається швидше, ніж очікував НБУ. 

Однією з причин такої динаміки є успішне подолання енергетичної кризи. Завдяки стабілізації ситуації в енергетиці сповільнилося подорожчання пального. Крім того, разом зі зниженням дефіциту електроенергії зменшилися витрати бізнесу на виробництво. 

Сповільнилося упродовж останніх місяців і зростання цін на продовольчі товари. Цьому, в тому числі, сприяла достатня пропозиція продовольства та палива. 

НБУ прогнозує, що інфляція за підсумками цього року буде нижчою за 15%, наступного року – нижчою за 10%, а у 2025 році становитиме 6%. Цьому посприяють очікуване зниження безпекових ризиків і здешевлення енергоносіїв у світі. Важливим чинником буде також послідовна політика НБУ, спрямована на забезпечення низької та стабільної інфляції. 

Що буде з робочими місцями та зарплатами?

Ситуація на ринку праці залишається непростою. З одного боку, економіка пожвавилася і навесні підприємства почали активніше шукати працівників. Однак опитування свідчать, що більшість підприємств поки не готові до розширення штатів. Також бізнес не поспішає підвищувати зарплати, хоча й налаштований на утримання кваліфікованих працівників. НБУ прогнозує поступове скорочення рівня безробіття починаючи вже з цього року. Також у 2023‒2025 роках очікується зростання зарплат у реальному вимірі, тобто навіть з вирахуванням інфляції. 

Як змінюються ставки за кредитами та депозитами?

Для захисту гривневих заощаджень від інфляції НБУ підтримує курсову стабільність,  зберігає високу облікову ставку та додатковими заходами спонукає банки активніше боротися за вкладників. Сьогодні більшість банків пропонують за вкладами в національній валюті 15-20% річних. Така дохідність дає змогу захистити заощадження від інфляційного знецінення. 

Ставки за кредитами для бізнесу і населення залишаються високими. Це пояснюється насамперед значною інфляцією та ризиками воєнного часу. Очікується, що в наступні роки кредитні ставки зменшуватимуться на тлі зниження безпекових ризиків і подальшого сповільнення інфляції.

Джерело