Нові вимоги до договорів небанківських фінансових установ про надання кредиту. НБУ приймає пропозиції

Необхідність оновлення додаткових вимог до кредитних договорів небанківських фінансових установ викликана насамперед вимогами Закону України “Про платіжні послуги”. Цим законом дозволено відкривати платіжні рахунки в небанківських надавачів платіжних послуг, зараховувати на них кошти та здійснювати з них видачу готівкових коштів.

Окремим фактором актуалізації додаткових вимог до договорів про надання коштів у позику (споживчого, фінансового кредиту) є необхідність запобігання неправомірним діям з одноразовими ідентифікаторами, що надсилаються споживачам для підписання таких договорів у формі електронного документа.

Крім того, важливо однозначно визначити, як саме небанківський кредитодавець підписує кредитний договір зі споживачем, що укладається в електронній формі. Також слід оперативніше здійснювати ідентифікацію отримувача коштів або виявляти підозри на шахрайські дії під час укладення договорів онлайн.

Для цього пропонується внести зміни до Положення про додаткові вимоги до договорів небанківських фінансових установ про надання коштів у позику (споживчого, фінансового кредиту), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 03 листопада 2021 року № 113.

Зокрема, пропонується:

1) уточнити вид електронного підпису уповноваженого працівника небанківської фінансової установи у разі підписання кредитного договору в електронній формі;

2) звузити засоби зв’язку для отримання споживачем – стороною договору одноразового ідентифікатора, який застосовується в електронному підписі під час укладення договору;

3) доповнити договори інформацією про документ, який ідентифікує споживача-позичальника, та номером його рахунку в законодавчо визначеному форматі (опціонально);

4) уточнити зміст договору в частині умов списання коштів із рахунку споживача-сторони договору на користь кредитодавця.

Ознайомитися зі змінами можна в матеріалах для обговорення за посиланнями:

Національний банк приймає зауваження та пропозиції до проєкту змін до 13 червня 2023 року (включно) на електронну адресу Consumer.Protection@bank.gov.ua.

Джерело