Індекс очікувань ділової активності у квітні перетнув нейтральний рівень – результати опитування підприємств НБУ

Бізнес у квітні позитивно оцінив результати своєї діяльності порівняно з попереднім місяцем вперше з жовтня 2021 року. У квітні індекс очікувань ділової активності зріс до 51,5 із 49,5 у березні, перетнувши нейтральний рівень (50 пунктів), що свідчить про очікування щодо зростання виробництва. Про це повідомила пресслужба НБУ з посиланням на результати опитування підприємств.

Ключові факти

 • Поліпшення ситуації з енергопостачанням, збільшення пропозиції продовольства та пального, поліпшення інфляційних і курсових очікувань, підвищення споживчих настроїв населення позитивно позначилися на очікуваннях підприємств більшості секторів.
 • Підприємства торгівлі вдруге поспіль надали найоптимістичніші оцінки результатів і перспектив своєї діяльності, зважаючи на сповільнення інфляції, пожвавлення попиту та збільшення пропозиції товарів: секторальний індекс у квітні зріс до 57,6 із 53,6 у березні. 
 • Респонденти поліпшили свої очікування щодо товарообороту та обсягів закупівлі товарів для продажу. Попри посилення оцінок щодо зростання закупівельних цін, вони вперше з липня 2019 року очікували на підвищення торговельної маржі. 
 • Підприємства промисловості другий місяць поспіль очікують зростання своїх економічних результатів на тлі поліпшення логістики, скорочення виробничих витрат для відновлення енергопостачання та стабілізації цін на пальне: секторальний індекс у квітні становив 50,5 порівняно із 51,2 у березні. 
 • Респонденти очікують зростання, хоча й дещо нижчими темпами, ніж місяць тому, обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень, зокрема експортних.
 • Підприємства сфери послуг продовжили пом’якшувати негативні оцінки щодо своїх економічних перспектив завдяки поступовому відновленню попиту, поліпшенню ситуації з енергопостачанням та сезонному фактору: секторальний індекс становив 48,8 порівняно з 45,7 у березні. 
 • Респонденти суттєво пом’якшили негативні оцінки щодо обсягів нових замовлень, водночас очікували зростання обсягу наданих послуг і послуг у процесі виконання. 
 • Підприємства будівництва надали найстриманіші серед інших секторів оцінки щодо своїх економічних результатів з огляду на низьку фінансову спроможність споживачів, брак інвестицій та несприятливі погодні умови: секторальний індекс у квітні становив 44,9 (у березні – 45,9). 
 • Будівельники не прогнозували змін обсягів закупівлі сировини та матеріалів, водночас зберегли очікування щодо зростання обсягу закупівлі послуг підрядників. 
 • Більшість підприємств, що беруть участь в опитуваннях, попри певне пом’якшення прогнозів, зберегли високі очікування щодо зростання закупівельних цін, а також тарифів на власну продукцію/послуги. 
 • Оцінки щодо зайнятості помʼякшилися: підприємства торгівлі вперше з січня 2022 року очікують на збільшення чисельності працівників, решта опитаних секторів прогнозують нижчі, ніж у попередні місяці, темпи скорочення персоналу. 

Методологія. Щомісячне опитування підприємств проводилося з 4 до 21 квітня 2023 року. В опитуванні взяло участь 481 підприємство. Серед опитаних підприємств 46,6 % – компанії промисловості, 28,7% – сфери послуг, 20,8% – торгівлі, 4% – будівництва; 33,1% респондентів – великі підприємства, 30,6% – середні, 36,4% – малі. 33,5% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 8,9% – лише експортні операції, 16,4% – лише імпортні операції, 41,2% – не здійснюють зовнішні економічні операції. Результати опитувань відображають лише думку респондентів – керівників підприємств, а не оцінки НБУ.

Джерело