Юридична оцінка секторальних санкцій України проти всього фінансового сектору країни-агресора

Рада національної безпеки та оборони України прийняла рішення про застосування секторальних санкцій проти всього фінансового сектору росії. Рішення про секторальні санкції передане на затвердження до Верховної Ради України відповідно до Закону України «Про санкції».

На кого це вплине?

Санкції застосовуються до Центрального банку росії та всіх фінансових установ, які зареєстровані або мають місцезнаходження в росії – фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Це включає в себе банки, страхові компанії, інвестиційні фонди, учасників фондового ринку (наприклад, біржових брокерів), платіжні системи, небанківські фінансові установи тощо. Незалежно від того, чи їх власниками є громадяни/юридичні особи росії, або такі установи є членами міжнародних фінансових груп. Санкції введені строком на 50 років.

Обсяг санкцій

Список санкцій включає 10 обмежувальних заходів, у тому числі: зупинення операцій з активами, що належать фінансовим установам росії; заборона встановлення ділових відносин та вчинення правочинів з фінансовими установами росії; зупинення виконання фінансових зобов’язань на користь фінансових установ росії.

Рішення також забороняє фізичними та юридичним особам проведення операцій (вчинення дій), які призводять до порушення, уникнення запроваджених обмежень. Зазначимо, що концепція «уникнення санкцій» нечасто застосовується в Україні та наразі недостатньо ясності щодо її практичного застосування.

Тим не менш, правоохоронним органам та Національному банку України дано доручення здійснювати моніторинг дотримання нових санкцій, а Міністерству закордонних справ – поінформувати санкційні органи ЄС та США про нові санкції та запропонувати застосувати подібні санкції.

Наслідки

Це є лише другим випадком, коли Україна може застосувати всеосяжні секторальні санкції, та першим випадком, який може мати значні наслідки для транснаціональних корпорацій. Нові санкції можуть мати великі та неочікувані наслідки для широкого кола українських та іноземних компаній фінансового сектору, зокрема, в галузях боротьби з відмиванням коштів та комплаєнсу.

Варто знати

Національне агентство запобігання корупції (НАЗК) вже рекомендувало застосування санкцій проти фізичних осіб, які займають посади в наглядових радах та правліннях російських банків та фінансових установ, включно з членами транснаціональних фінансових груп. Більше інформації доступно на «Санкційному порталі».

За матеріалами