Набуло чинності нове Положення про ліцензування та реєстрацію

01 січня 2022 року набула чинності Постанова  Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 “Про затвердження Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг (далі – Постанова № 153).

Постанова визначає  нові правила ліцензування, реєстрації та  провадження діяльності учасниками небанківського ринку фінансових послуг. 

Для більшості нововведень встановлено перехідний період, який триватиме до 30 червня 2022 року

Серед загальних новацій ліцензування та реєстрації  наступні. 

Передбачена можливість включення фінустанов до реєстрів одночасно з видачею ліцензій. Рішення щодо ліцензування та реєстрації ухвалюватимуться впродовж 30 робочих днів із дня отримання повного пакета документів від фінансової установи. Оптимізовано перелік документів, які подаються для отримання ліцензії, та передбачено право не подавати деяких документів, якщо заявник раніше вже подавав їх до Національного банку.

Зазнав змін процес погодження набуття істотної участі небанківськими фінансовими установами. Зокрема, оновлено перелік та форми документів для погодження набуття істотної участі. 

Оновлено вимоги до ділової репутації та процедури її оцінки, щоздійснюватиметься в разі подання пакета документів для отримання ліцензії, погодження набуття або збільшення істотної участі, погодження на посади керівників надавача фінансових послуг, у разі реєстрації та ліцензування філії страховика-нерезидента в Україні, а також протягом строку дії ліцензії надавача фінансових послуг. Фізична або юридична особа, щодо якої є окремі ознаки небездоганної ділової репутації, має право подати до Національного банку клопотання про незастосування до неї виявленої ознаки.

Оновлено вимоги до фінансового стану небанківських фінустанов. Узагальнено: 

  • перевищення власного капіталу над мінімальним статутним капіталом (крім кредитних спілок та страховиків);
  • підтвердження джерел походження коштів для формування статутного капіталу (крім кредитних спілок);
  • дотримання обов’язкових критеріїв, нормативів  та інших вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, визначених актами з питань регулювання ринків фінансових послуг;

Більш детально з новаціями Постанови №153 для учасників ломбардного ринку ознайомимо Вас найближчим часом.