Індекс очікувань ділової активності підприємств у лютому 2023 року. Щомісячне опитування НБУ.

Бізнес поступово адаптується до поточних умов і пом’якшує негативні очікування щодо своєї діяльності. Про це свідчать результати щомісячного опитування щодо індексу очікувань ділової активності (ІОДА).

У лютому ІОДА підвищився до 45,0 порівняно з 37,5 у січні. Економічна активність поступово відновлюється в усіх секторах, крім будівництва.

Як змінились секторальні оцінки?

Підприємства промисловості пом’якшили песимістичні очікування стосовно власних економічних перспектив через поступове відновлення електропостачання та закупівлю альтернативних джерел енергії: секторальний індекс у лютому зріс до 47.2 (у січні – 40.6).

Підприємства торгівлі суттєво пом’якшили свої негативні очікування: секторальний індекс зріс до 47,0 (у січні – 33,9). На поліпшення очікувань щодо ділової активності вплинули поступова адаптація до відключень електроенергії, налагодження ланцюгів постачання товарів, а також сезонний фактор.

Підприємства сфери послуг дещо послабили, проте зберегли песимістичні оцінки щодо своїх економічних результатів, зважаючи на зниження купівельної спроможності населення, підвищення тарифів та проблеми з логістикою: секторальний індекс становив 43.2 (у січні – 37.2).

Підприємства будівництва мали найстриманіші оцінки щодо своєї діяльності: секторальний індекс – 33.5 (у січні – 34.5). Така оцінка зумовлена сезонним фактором, низькою фінансовою спроможністю споживачів та перебоями з постачанням електроенергії.

Більшість підприємств, що беруть участь в опитуваннях, очікують сповільнення темпів здорожчання власної продукції/послуг. Водночас і надалі планують скорочення працівників.

Джерело