Щодо розрахунків з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування

Щодо розрахунків з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування

 

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 04.02.2019 р. N 383/ІПК/17-00-14-04

Головне управління ДФС у Рівненській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України(далі – ПКУ), розглянуло лист від <…> про надання індивідуальної податкової консультації щодо обов’язку надання покупцям фіскального чека РРО (з обов’язковим застосуванням РРО) у разі, коли покупці оплачують за товари та послуги через ПКТС, який належить банку та знаходиться в приміщені підприємця, повідомляє наступне.

Пунктом 52.1 статті 52 Податкового кодексу України(далі – ПКУ) передбачено, що за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації лише з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства.

Відповідно до звернення <…> планує з 01.01.2019 здійснювати господарську діяльність з продажу товару та надання послуг з отриманням оплати за них виключно в безготівковій формі.

Правовідносини у цій сфері регулюються Податковим кодексом України, Законом України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"(далі – Закон N 265).

Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Законом N 265визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

У статті 3 Закону N 265зазначено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно з статтею 9 цього ж Закону, РРО та розрахункові книжки не застосовуються при виконанні банківських операцій, крім операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням ПТКС, за винятком програмно-технічних комплексів самообслуговування, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.

Відповідно до п. 296.10 ст. 296 ПКУ, РРО не застосовуються платниками єдиного податку:

• першої групи;

• другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.

Якщо фізична особа – підприємець при здійсненні діяльності застосовує спрощену систему оподаткування (другої і третьої груп) і перевищив обсяг доходу 1000000 грн., у календарному році, застосування ним РРО або перехід на виключно безготівкову форму розрахунків є обов’язковим.

Пунктом 10 Розділу II "Вимоги до організації готівкових розрахунків" Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року N 148, передбачено, що розрахунки суб’єктів господарювання та фізичних осіб у разі їх здійснення готівкою без відкриття поточного рахунку шляхом унесення готівки до банків або небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, для подальшого її переказу на рахунки інших суб’єктів господарювання або фізичних осіб для платників коштів є готівковими, а для отримувачів коштів – безготівковими.

Тобто, якщо банківські операції виконуються через ПТКС, який належить банку, у цьому випадку застосування РРО є не обов’язковим.

Враховуючи вищевикладене, якщо оплата за товар здійснюється покупцем через ПТКС, який належить банку та знаходиться у приміщенні підприємця, то для отримувача коштів такі розрахунки є безготівковими.

Крім того повідомляємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУіндивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

____________