Зміни в оподаткуванні доходу, отриманого внаслідок реалізації заставленого майна платника податку

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЄДИНА БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ

Питання:

Як оподатковується дохід, отриманий від ломбарду внаслідок реалізації заставленого майна платника податку за невиконання умов договору?

Відповідь:

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України від 12 липня 2001 року N 2664-III "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", із змінами та доповненнями, ломбарди відносяться до фінансових установ.

Статтею 19 Закону України від 02 жовтня 1992 року N 2654-XII "Про заставу", зі змінами та доповненнями, та ст. 589 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року N 435-IV, із змінами та доповненнями, встановлено, що в разі невиконання боржником (позичальником) своїх обов’язків перед ломбардом під час закінчення терміну дії договору позики кредитор, зокрема ломбард, має право звернути стягнення за невиконаними обов’язками на предмет застави, тобто реалізувати такий предмет застави.

Згідно з пп. 165.1.16 ст. 165.1 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI, зі змінами та доповненнями, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані внаслідок реалізації заставленого майна, майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв’язку з невиконанням платником податку своїх зобов’язань за договором кредиту (позики).

Водночас статтею 25 Закону N 2654 передбачено наслідки перевищення суми, вирученої від реалізації предмета застави, над сумою боргу.

Зокрема, якщо при реалізації предмета застави виручена грошова сума перевищує розмір забезпечених цією заставою вимог заставодержателя, різниця повертається заставодавцю.

Враховуючи вищевикладене, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані платником податку внаслідок реалізації заставленого майна платника податку, майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв’язку з невиконанням платником податку своїх зобов’язань за договором кредиту (позики).

Однак грошова сума, що перевищує розмір забезпечених заставою вимог заставодержателя (ломбарду), є об’єктом оподаткування у платника податку, якому вона повертається, тобто підлягає оподаткуванню ломбардом (з урахування пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164) згідно із ст. 168 за ставкою 15 (17) %, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.