Набув чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс

 20 листопада 2012 року, набув чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс (КПК).
Згідно з положеннями нового КПК, відразу після подачі в міліцію заяви, заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства і збору доказів, які існують нині.
З набранням чинності нового КПК в судовому процесі будуть брати участь двоє суддів і троє присяжних. Застосування "суду присяжних" вводиться при розгляді справ, пов’язаних зі злочинами, покаранням за які є довічне ув’язнення.
Також змінюється модель ведення судового розгляду. Новим КПК вводиться домашній арешт. Передбачається, що домашній арешт може бути застосований до особи, обвинуваченої у злочині, за вчинення якого законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.
Крім того, підозрюваний, звинувачений може укласти договір із захисником.
Слідчі дії та допити, згідно з новим КПК, можуть проводитися із застосуванням фото- й відеозйомки. Але вони не можуть проводитися, крім виняткових випадків, у нічний час (з 22:00 до 06:00).
Новий КПК передбачає, що доказом можуть бути показання з чужих слів, незалежно від можливості допитати особу, яка надала первинні пояснення, у виняткових випадках, якщо такі свідчення є допустимим доказом за іншими правилами допустимості доказів.
Водночас, суд зобов’язаний визнати істотним порушенням прав людини, якщо отримані показання або пояснення були отримані від особи, яка не була повідомлена про своє право відмовитися від дачі показань і не відповідати на запитання.
Новий Кримінально-процесуальний кодекс ст. 208 ч. 4 вводить в Україні так зване "правило Міранди", яке зобов’язує правоохоронців при затриманні негайно інформувати затриманого про його права і причини затримання: "Уповноважена службова особа, яка здійснила затримання зобов’язана негайно повідомити затриманому зрозумілою для нього мовою підстави затримання та у вчиненні якого злочину він підозрюється, а також роз’яснити право мати захисника, давати роз’яснення або показання або не говорити нічого… ".
Також встановлюється, що захисник повинен мати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та складатися в Єдиному реєстрі адвокатів України. Якщо особа не може дозволити собі найняти адвоката, суд, спираючись на постанову прокурора, доручає відповідному органу, який уповноважений законом на надання безоплатної правової допомоги, повинен призначити адвоката для захисту і забезпечити його присутність у кримінальному провадженні. У свою чергу відповідний орган зобов’язаний виконати постанову суду негайно.