Щодо проведення перевірок органами прокуратури
Шановні учасники Асоціації!
Вважаємо за необхідне довести до Вашого відома наступне.
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
ВКАЗІВКА
від 06.06.2012 р. N 82
З метою усунення перешкод у розвитку бізнесу, недопущення фактів порушення прав фізичних осіб – підприємців та господарюючих суб’єктів, незаконного втручання в їх господарську діяльність, тиску з боку органів державного контролю, а також органів прокуратури при здійсненні правозахисної діяльності, вимагаю:
1. Заступникам Генерального прокурора України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованим прокурорам усіх рівнів, прокурорам міст, районів, районів у містах, міжрайонним прокурорам:
1.1. Усі звернення про порушення законів господарюючими суб’єктами надсилати для розгляду за належністю. Приймати їх до провадження за умови попереднього вирішення відповідними органами державного контролю.
1.2. Перевірки діяльності суб’єктів підприємництва проводити включно на підставі:
– звернень або повідомлень про порушення законів, у тому числі, поширених у засобах масової інформації, лише після прийняття відповідних рішень органами державного контролю;
– скарг на дії чи бездіяльність, рішення посадових осіб контролюючих органів;
– вказівок або доручень вищестоящої прокуратури.
1.3. Здійснювати такі перевірки лише за мотивованою постановою, про винесення якої обов’язково інформувати керівника суб’єкта господарювання. Забезпечити облік зазначених перевірок за зразком, установленим у додатку N 1 до цієї вказівки.
1.4. Під час перевірок оригінали документів, як правило, вивчати на місці без їх вилучення, за потреби виготовляти копії.
1.5. Не допускати зупинення діяльності суб’єктів господарювання засобами прокурорського реагування. За наявності достатніх для цього підстав звертатися з відповідними позовами до суду.
1.6. При здійсненні нагляду за додержанням законів органами державного контролю особливу увагу звертати на законність проведення перевірок суб’єктів господарювання, прийнятих рішень про зупинення їх господарської діяльності, анулювання ліцензії, інших заходів, якими неправомірно обмежуються законні права та інтереси таких суб’єктів.
2. Невідкладно переглянути плани роботи, рішення колегій та нарад, виключивши заходи, пов’язані з перевірками органами прокуратури суб’єктів господарювання. Не визначати таких заходів у зазначених документах надалі.
3. Обирати форму прокурорського реагування з урахуванням характеру виявлених порушень закону. З метою захисту інтересів громадян та держави широко використовувати представницькі повноваження.
3.1. Приписи про усунення порушень закону підписувати лише прокурорам обласного рівня, їх заступникам, відповідальним за організацію правозахисної діяльності, та прокурорам міст з районним поділом.
4. З метою оперативного отримання інформації та реагування на факти незаконного втручання у підприємницьку діяльність з боку службових осіб органів влади і контролю, правоохоронних органів організувати роботу телефонів "гарячої лінії", забезпечити їх належне функціонування.
Контроль за виконанням вказівки покласти на заступників Генерального прокурора України згідно з розподілом обов’язків, прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованих прокурорів усіх рівнів, прокурорів міст, районів, районів у містах, міжрайонних прокурорів.
Вказівку надіслати прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованим прокурорам усіх рівнів, прокурорам міст, районів, районів у містах, міжрайонним прокурорам, ректору Національної академії прокуратури України, довести до відома прокурорсько-слідчих працівників.
Генеральний прокурор України |
В. Пшонка |