Чи застосовуються норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР при наданні ломбардами фінансових послуг?…

? Чи застосовуються норми Закону № 265/95-ВР при наданні ломбардами фінансових послуг?

Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 р. № 2664-III (зі змінами i доповненнями) встановлено, що ломбарди належать до фінансових установ i здійснюють свою діяльність у сфері надання фінансових послуг, зокрема, надання коштів у позику.

Нормою ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (у редакції Закону України від 01.06.2000 р. № 1776-III, зі змінами та доповненнями, за текстом – Закон № 265/95-ВР) встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб’єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Пунктами 1 та 3 ст. 3 Закону № 265/95-ВР визначено, що суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, та застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій з додержанням установленого порядку їх застосування.

Відповідно до протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем i засобів контролю та управління товарним i грошовим обігом від 16.12.2005 р. № 20 до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій внесено електронні контрольно-касові реєстратори «Марія-301МТМ» та «Марія-301МТМ.01» із сферою їх застосування – ломбарди.

Водночас п. 1 ст. 9 Закону № 265/95-ВР передбачено, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами i організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ i організацій з оформленням прибуткових i видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних i завірених печаткою в установленому порядку.

Враховуючи вищезазначене, суб’єкт підприємницької діяльності, який здійснює свою діяльність у сфері надання фінансових послуг, зокрема надання коштів у позику ломбардами, має право проводити розрахунки у касі підприємства з оформленням прибуткових i видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних i завірених печаткою в установленому порядку, або проводити розрахункові операції із застосовуванням реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідь підготовлено за сприяння:
Світлани Воробей Начальника відділу організації оперативного контролю Департаменту контрольно-перевірочної роботи
ДПА України

«Вісник податкової служби України», вересень 2006 р., № 34 (413), с. 52 (www.visnuk.com.ua)

Дата підготовки 12.09.2006
Журнал «Вісник податкової служби України»

____________

ЛІГАБізнесІнформ
українська Мережа ділової інформації
www.liga.net